Na czym polega izolacja pianką poliuretanową?

W poprzednim artykule opisaliśmy, jakie wymagania powinna spełniać dobra termoizolacja. Tym razem opiszemy, jak wygląda sam proces nanoszenia izolacji oraz jakie zalety posiadają pianki PUR.

Piankę poliuretanową nanosimy bezpośrednio na izolowane dowolne podłoże. Może to być blacha, deskowanie, płyty drewnopochodne, dachówka, folia izolacyjna pomiędzy krokwiami, mur, beton i etc. Operacja natrysku odbywa się przy użyciu agregatu natryskowego wyposażonego w specjalny pistolet natryskowy. Osoba natryskująca nanosi poliuretan w postaci zmiksowanej cieczy na izolowaną powierzchnię, gdzie samoczynnie następuje kremowanie, gazowanie, żelowanie i utwardzenie masy poliuretanowej w wyniku czego otrzymujemy warstwę pianki poliuretanowej o określonej grubości i oczekiwanych parametrach fizycznych, te z kolei dobierane są zależnie od specyfiki obiektu i oczekiwań inwestora. Tak uzyskana pianka ściśle przylega do podłoża, zachowując dobrą adhezję do większości materiałów budowlanych, czego korzystnym efektem jest to, że pianka nie ulega zjawisku opadania (obsuwania się) ani filcowania.

Stosowane przez nas pianki charakteryzują się dużą ilością zamkniętych komórek-cel, co przekłada się na bardzo niską chłonność wody, nawet przy długotrwałym całkowitym zanurzeniu. Ponadto zamknięte cele sprawiają, że ten materiał charakteryzuje się dużym oporem cieplnym, oraz znaczną odpornością na dyfuzję pary wodnej nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach jakimi może być wysoka wilgotność powietrza i dość znaczna różnica temperatur po obu stronach przegrody izolacyjnej. Inną dość ważną zaletą tego systemu izolacji jest niski ciężar warstwy, z reguły nie przekracza 3,5 kg/m2 powierzchni, toteż nie ma potrzeby stosowania żadnych systemów podwieszania warstwy, stosowania folii izolacyjnych, systemów wietrzenia izolacji gdyż na tak położonej warstwie nie występuje zjawisko wykraplania się wody. Daje to znaczne oszczędności przestrzeni wewnątrz pomieszczeń i co najważniejsze ogólnych kosztów budowy.

Ponieważ piankę nakładamy warstwowo pomiędzy szkieletowymi elementami konstrukcyjnymi budynku, wszystkie nieszczelności, jakie mogą występować w sposób naturalny, zostają uszczelnione, dotyczy to głównie linii styku ścian z płaszczyzną dachu, wszelkich złączeń poszczególnych płaszczyzn dachu, oprawy okien dachowych i w niektórych przypadkach okien ściennych i drzwi. Spośród innych cech pozytywnie wyróżniających poliuretanową piankę izolacyjną warto wymienić trwałość materiałową i trzymanie parametrów izolacyjnych na przestrzeni dziesiątek lat, neutralność dla innych elementów budowli - np. naniesiona na drzewo nie powoduje jego butwienia i gnicia, nie jest siedliskiem rozwoju bakterii i grzybów.

Materiał izolacyjny, które stosujemy zaklasyfikowane zostały w zakresie reakcji na ogień jako samogasnąca, nie wykazująca tendencji skapywania płonących kropli.

Zadzwoń do nas, jeśli poszukujesz firmy, która skutecznie i profesjonalnie zajmie się izolacją Twojego domu.
tel. 604 777 848

 
 
 
SILPUR
© 2011-18 SILPUR sp. z o.o.
design: fdesign.pl
code: okinet.pl