Dostępne są na rynku dwa natryskowe systemy pian poliuretanowych systemy pianek to
- otwarto-komórkowa
- zamknięto-komórkowa
Natryskowa pianka poliuretanowa to niezwykle wszechstronny materiał. Zastosowanie go w budownictwie do celów termoizolacyjnych wymuszone zostało przez rosnącą potrzebę oszczędzania energii ze szczególnym naciskiem na redukcję emisji CO2 do atmosfery w procesie jej wytwarzania.
Efekt izolacji cieplnej uzyskany przez zastosowanie pian poliuretanowych jest nieporównywalny do tradycyjnych materiałów izolacyjnych . Dla każdego z nas wymiernym wskaźnikiem odpowiedniej izolacji jest koszt ogrzewania. Jak osiągnąć równowagę pomiędzy kosztami inwestycji w izolację i niskiego kosztu ogrzewania? Odpowiedzią na to pytanie jest propozycja rynku na dwa podstawowe typy pian.
Jest to jeden z najbardziej efektywnych materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku, współczynnik lambda najmniejszy z dostępnych materiałów izolacyjnych. Pianka o zamkniętych komórkach zawiera pęcherzyki gazu w swojej strukturze dzięki którym możliwe jest uzyskanie odpowiednich właściwości izolacyjnych materiału.
Dodatkowo zamknięto-komórkowa piana poliuretanowa jest barierą dla powietrza i wody. Najpopularniejsza gęstością zamknięto-komórkowej piany poliuretanowej jest 35-60kg/m3. Wieloletnie badania wykazały, że zamknięto-komórkowa piana PUR daje najlepsze parametry izolacji, a także wytrzymałości materiału izolacyjnego dla większości zastosowań budowlanych.
Zobacz typy pianek, które używamy.
Piana poliuretanowa o otwartych komórkach, z drugiej strony, jest na ogół dostępna w gęstościach od 6 do 25 kg / m ³. Jedną z zalet, że te niższe gęstości wymagają mniej materiału i są bardziej wydajne i przez to ekonomiczne. Mimo, że współczynnik izolacji jest nieco gorszy od pian zamknięto-komórkowych, piany te nadal zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne i są barierę powietrzną. Otwarto-komórkowa piana jest bardziej przepuszczalna dla pary wodnej. Pianki te pozwalają na kontrolowanie dyfuzji pary wodnej. Piana poliuretanowa o otwartych komórkach jest niezwykle skuteczną barierą dla dźwięku, posiada około dwa razy lepsze parametry z zakresie słyszalnych częstotliwości w stosunku do pianki o zamkniętych komórkach. Inne cechy pianki poliuretanowej o otwartych komórkach: są miękkie i mniej wytrzymałe mechanicznie ze względu na gęstość.
Zobacz typy pianek, które używamy.