Jakie wymagania powinna spełniać dobra termoizolacja stosowana w budynkach mieszkalnych?

 Jeżeli założymy że dom mieszkalny budujemy z myślą o zamieszkiwaniu go przez okres przynajmniej 60-80 lat to skuteczność izolacyjna warstwy izolacji powinna być przynajmniej zadowalająca na przestrzeni tego okresu czasu. Dlatego przy doborze materiałów izolacyjnych należałoby rozważyć ich właściwości fizyczne oraz zalety i wady które będą towarzyszyły im w całej rozciągłości czasu użytkowania obiektu. W tak długim okresie eksploatacji istotne znaczenie ma zjawisko starzenia się materiałów, sublimacja (zanikanie masy izolacyjnej) i biodegradacja. Warto zwrócić uwagę, czy materiał izolacyjny nie zdradza w nadmierny sposób właściwości higroskopijnych (czy nie chłonie wody), oraz czy w wystarczający sposób powstrzymuje dyfuzję pary wodnej w głąb izolacji. Ma to istotny wpływ na skuteczność izolacyjną, a ponadto woda występująca w warstwie izolacyjnej może powodować korozję konstrukcji metalowych, lub gnicie szkieletu drewnianego budynku. Należy też wiedzieć o tym, że wykraplająca się woda wewnątrz warstwy izolacyjnej kilkakrotnie pogarsza właściwości izolacyjne przegrody cieplnej.

Także niebanalne znaczenie ma zmiana wymiarów liniowych i filcowanie się wełen oraz wszelkich włóknin (stabilność wymiarów liniowych jest istotna w wypadku płyt lub mat izolacyjnych, ponieważ zmiana wymiarów liniowych może spowodować rozszczelnienie-powstanie szczelin, co z kolei zezwala na niepożądany ruch powietrza wewnątrz przegrody). Ostatnią ważną cechą jest palność- chociaż tu trzeba zaznaczyć, że żadne materiały nie są odporne na pożar, a ich zaszeregowanie w danej klasie palności pozwala nam ocenić jak szybko będzie rozprzestrzeniał się ogień podczas pożaru obiektu. Oczywiście jeżeli chodzi o pożar w zarodku, to materiały uniepalnione poprzez odpowiednie dodatki "antypireny" pozwalają niekiedy na samoczynne zagaszenie ognia np. materiały w klasie samogasnący. Warto w tym wypadku upewnić się czy dany materiał podczas palenia nie kapie, co w konsekwencji może dodatkowo rozprzestrzeniać ogień.

Dlaczego konieczne jest stosowanie dobrych systemów izolacji?

Niech na to pytanie pomocny nam będzie przykład poddasza, ponieważ to ten fragment budynku w głównej mierze odpowiedzialny jest za utratę ciepła zimą i nagrzewanie pomieszczeń latem.
Jeżeli nasz dach pokryty jest blachą, a latem w słoneczny dzień blacha osiąga temperaturę ok. 80°C, i chcemy na poddaszu utrzymać 20°C to mamy do czynienia z różnicą temperatur wynoszącą ok. 60°C. Trzeba przyznać, że jest to nie lada wyzwanie dla naszej przegrody cieplnej, jaką jest nasza warstwa izolacyjna dachu.

A co się dzieje zimą?

Jeżeli założymy że na dworze jest mróz - 10°C, a wewnątrz budynku na poddaszu chcemy utrzymać temperaturę 22°C, to różnica temperatur w tym wypadku wyniesie 32°C
W obu wypadkach zarówno latem jak i zimą wymagamy aby warstwa izolacyjna poddasza była zdolna skutecznie dawać odpór natarcia zarówno gorąca jak i mrozu, gdzie różnica temperatur może się wahać pomiędzy 30 - 60°C. Jeżeli powierzchnia dachu wynosi pomiędzy 200 a 300m2, to rysuje nam się zarys potrzeby skuteczności izolacyjnej poddaszy.
Podobny problem występuje ze ścianami zewnętrznymi budynków, które współcześnie budowane są z lekkich materiałów i nie potrafią akumulować ciepła. Z tego też powodu wrażliwe są na krótkotrwałe zmiany temperatur, co przy braku dobrej izolacji będzie odczuwalne wewnątrz budynku.
Ponieważ wiele systemów izolacji termicznej budynków wykazuje tendencję do kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody cieplnej zimą, oraz do rozszczelniania się warstw izolacyjnych latem, warto wziąć pod rozwagę metodę bezpośredniego natrysku pianki poliuretanowej. Sama pianka jako materiał izolacyjny nie wymaga specjalnej rekomendacji ponieważ cieszy się uznaniem wielu użytkowników w zastosowaniach głównie profesjonalnych - przemysłowych.

Oferujemy najnowocześniejsze typy pianek

W ofercie posiadamy 3 typy pianek otwartokomórkowych oraz 2 typy zamkniętokomórkowych.
Zadzwoń do nas, a pomożemy w wyborze najlepszego typu dla Twojego domu.
tel. 604 777 848

 
 
 
SILPUR
© 2011-18 SILPUR sp. z o.o.
design: fdesign.pl
code: okinet.pl